Język miłości nie powinien być ani pozytywny, ani negatywny – tylko osobisty

W wieku 71 lat zmarł Jesper Juul, wybitny duński pedagog i terapeuta rodzinny. Założyciel organizacji Familylab (działa ona również w Polsce). Zawdzięczamy mu m.in. odejście od autorytarnego wychowania dziecka, fizycznej oraz psychicznej przemocy. Nie lubił mówić o „metodach wychowawczych”, stawiał na autentyczność relacji z dzieckiem. Poniżej prezentujemy kilka jego cytatów:

„Współcześnie nadal oswajamy się z ideą, że dzieci są nie tylko odrębnymi istotami, ale także stanowią wartość samą w sobie, gdyż są wyjątkowe i dobre tylko dlatego, że istnieją!”

„Najlepszym prezentem, jaki rodzice mogą dać dziecku, jest świadomość, że myślą, to co mówią, i mówią, to co myślą.”

„Język miłości nie powinien być ani pozytywny, ani negatywny – tylko osobisty.”

„Dwie rzeczy są potrzebne do stworzenia dobrej atmosfery w rodzinie: miłość i chęć bycia ze sobą.”

„Nie ma doskonałych rodziców! Nie ma nawet w przybliżeniu doskonałych rodziców!”

„Przeciwieństwem dyktatury rodziców jest dyktatura dziecka. Alternatywą dla niej natomiast jest jednakowy szacunek dla godności obu stron i odpowiedzialność osobista dorosłych.”

„ Dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE. Liczą, że ich życzenia będą natychmiast spełniane – i zachowują się roszczeniowo. Jednak tak rozwijają się tylko te dzieci, które dostają za dużo tego, co niepotrzebne.”

„Rodzice, którzy opanowali sztukę poważnego traktowania dzieci, sami są przez nie traktowani poważnie. Wiąże się to przede wszystkim z powstrzymywaniem się od krytyki, upokarzania i wyśmiewania.”

 

 

/fot – Jesper Jull / fot. Lucarelli / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Comments are closed.
Open 7 days INFO
Our Young Pre classroom is for ages. This age group is working
BELL SCHEDULE
Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school.
Inicjatywa - poradnia logopedyczna, fizjoterapia, terapia si, przedszkole specjalne
2017-03-13T11:54:16+01:00
Positive Impact Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school. Inicjatywa - poradnia logopedyczna, fizjoterapia, terapia si, przedszkole specjalne 2017-03-13T11:54:16+01:00 Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school. https://inicjatywa.pulawy.pl/testimonials/positive-impact/
0
Inicjatywa - poradnia logopedyczna, fizjoterapia, terapia si, przedszkole specjalne