Jak powinna wyglądać sala przedszkolna?

Przyszedł wrzesień, a razem z nim nowy rok przedszkolny. Dla dzieci często jest to miesiąc pełen emocji i zmian, szczególnie wtedy, kiedy rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. Pierwszym miejscem, z którym spotykają się dzieci w przedszkolu jest zazwyczaj szatnia, ale najważniejszym miejscem dla przedszkolaka jest sala przedszkolna. Jak właściwie urządzić salę przedszkolną? Nad tym często zastanawiają się nauczycielki przygotowując się do nowego roku pracy.
Zacznijmy od tego, że otoczenie dziecka ma duży wpływ na jego rozwój. Przestrzeń, w której przebywają uczniowie jest tłem dla ich rozwoju, dlatego nie powinna ona dominować, ale stwarzać warunki do ćwiczenia wyobraźni, samodzielności i estetyki, powinna wzbudzać pozytywne emocje. Należy pamiętać, że miejsce w którym uczą się dzieci nie powinno mieć nadmiernych bodźców. Czasami mniej znaczy lepiej. Kolory powinny być stonowane. Jasne naturalne barwy oddają domową atmosferę. Meble dobrane do wzrostu dzieci umożliwiają im swobodną i bezpieczną aktywność.

Dzieci powinny mieć łatwy dostęp do zabawek i kącików tematycznych. W sali zazwyczaj jest kilka stałych kącików tematycznych, ale możemy również umieszczać w niej tak zwane kąciki przejściowe, które mogą być pomocą do zajęć dydaktycznych, czy też być związane z zainteresowaniami dzieci. Zabawki powinny mieć swoje stałe miejsca, pozwoli to dzieciom lepiej orientować się w przestrzeni przedszkolnej. Od początku należy pamiętać o tym, aby uczyć dzieci dbania o ład i porządek. Zabawki, które składają się z kilku elementów możemy przechowywać w koszyczkach lub pudełkach, ułatwi to dzieciom sprzątanie.

Pamiętajmy o tym, że atmosfera panująca w sali przedszkolnej wpływa na chęć dziecka do nauki. Odpowiednio urządzona sala przedszkolna oraz przyjazna i ciepła postawa nauczyciela na pewno stworzą miejsce, w którym dzieci będą chętnie przebywały i zdobywały nową wiedzę i umiejętności.

 

 

Żaneta Bartuzi
Comments are closed.
Open 7 days INFO
Our Young Pre classroom is for ages. This age group is working
BELL SCHEDULE
Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school.
Inicjatywa - poradnia logopedyczna, fizjoterapia, terapia si, przedszkole specjalne
2017-03-13T11:54:16+01:00
Positive Impact Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school. Inicjatywa - poradnia logopedyczna, fizjoterapia, terapia si, przedszkole specjalne 2017-03-13T11:54:16+01:00 Here is always singing new songs and expressing new ideas he learned at school. https://inicjatywa.pulawy.pl/testimonials/positive-impact/
0
Inicjatywa - poradnia logopedyczna, fizjoterapia, terapia si, przedszkole specjalne