Propozycje filmowe

Kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu, dlatego tematyka filmów zaproponowanych przez nas dotyczy zagadnień związanych ze spektrum zaburzeń autystycznych. Z filmów nieopisanych dokładniej poniżej, polecamy zwrócić jeszcze uwagę na: ,,Zachowaj spokój”, ,,Niespodziewany przyjaciel”, ,,Dziewczyna z szafy”, ,,Normalny autystyczny film” to niewątpliwie bardzo ciekawe propozycje dla takiego zestawienia. Jeśli jednak macie ochotę na coś innego niż film to polecamy seriale: ,,Atypowy” oraz ,,Miłość w spektrum”

,,Temple Grandin” to film fabularny, który opowiada nam niezwykle ciekawą i ujmującą historię Temple Grandin, młodej dziewczyny z autyzmem, która uparcie idzie naprzód przez życie i realizuje swoją wyjątkową pasję. Warto podkreślić, że film jest oparty na faktach. Film doskonale pokazuje trudności z jakimi muszą mierzyć się osoby z autyzmem i z drugiej strony idealnie pokazuje jak nieprzeciętny potencjał drzemie w takich osobach, szczególnie jeśli doświadczają korzyści, jakie niesie ze sobą terapia autyzmu, a także edukacja otoczenia i rozwijanie umiejętności społecznych.

,,Rain Man” jest to absolutny klasyk, w kategorii filmów o tematyce spektrum zaburzeń autystycznych. Pokazuje szereg charakterystycznych zachowań ludzi z autyzmem, a także wyjątkowych zdolności takich jak niesamowita pamięć. Bardzo interesujący film, który trzeba obejrzeć, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło.

,,Nazywam się Khan” Rizvan Khan jest indyjskim dzieckiem z Zespołem Aspergera. Ma duże problemy w relacjach z dziećmi w swoim wieku, jednak ma niezwykły talent do mechaniki. Pozwala mu to wyrwać jego rodzinę z ubóstwa. Kiedy umiera jego ojciec, wyprowadza się do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka jego brat. Jako profesor psychologii, pomaga on mu poradzić sobie z wieloma przeciwnościami losu. Rizan jest odrzucany przez społeczeństwo nie tylko ze względu na swoje zaburzenia, ale również z powodu swojej religii – jest muzułmaninem.

,,Strasznie głośno, niesamowicie blisko” film skupia się na Oskaru Schnell, dziewięcioletnim chłopcu, który ma autyzm. Ma on bardzo bliską relację ze swoim ojcem, który zawsze nakłania go do tego, by wchodził w interakcje z innymi. Razem się bawią oraz eksplorują starając się nauczyć chłopca pewnych umiejętności. Niestety jego ojciec ginie w zamachach 11 września, pozostawiając opiekę nad Oskarem jego matce pogrążonej w depresji.Rok później chłopiec znajduje ukryty klucz w jednym z wazonów ojca. To odkrycie, wraz z innymi wskazówkami prowadzi go do Nowego Jorku, by odnalazł osobę, która wie do czego służy ten klucz. Po drodze poznaje on ludzi, którzy pomagają mu przezwyciężyć trudności, takie jak jeżdżenie metrem czy przekraczanie mostu.

 

Oglądaliście już któryś z wyżej wymienionych filmów? Polecacie inne tytuły godne uwagi? Chętnie poznamy waszą opinię na ten temat.

Comments are closed.