Fizjoterapia – czym jest i kto powinien z niej skorzystać?

Jak wiadomo, nasze społeczeństwo, tak samo jak społeczeństwa Europy Zachodniej, starzeje się. To oznacza, że wzrastać będzie zapotrzebowanie na różnego rodzaju lekarzy. Obecnie jednym z najbardziej pożądanych zawodów w Polsce jest zawód fizjoterapeuty.

A czym jest sama fizjoterapia? Najprościej mówiąc są to zabiegi mające na celu powrót do maksymalnej, możliwej sprawności. Działalność fizjoterapeutyczna obejmuje sferę ortopedii, neurologii, korekcję wad postawy, analizę i terapię narządów ruchu. Fizjoterapeuci pomagają więc m.in. osobom z bólami kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi stawów, osteoporozą czy różnego rodzaju chorobami przewlekłymi, takimi jak mózgowe porażenie dziecięce, astma, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane (SM) oraz zanikowe boczne (SLA) jak również osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Najczęściej pacjenci trafiają do fizjoterapeuty wtedy, gdy złamali kość lub uszkodzili staw, odczuwają ból kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjnym lub lędźwiowym, doznali urazów wielonarządowych czy przeszli udar mózgu.

Zamiast terminu „fizjoterapia” często stosuje się pojęcia zamienne takie jak fizykoterapia czy rehabilitacja. Nie są one jednak tożsame. Pojęcie fizykoterapii oznacza techniki leczenia, które bazują na bodźcach fizycznych, oddziałujących na organizm. Fizykoterapia jest stosowana, by przywrócić lub utrzymać całkowitą sprawność fizyczną i jest jednym z elementów fizjoterapii. Rehabilitacja jest zaś pojęciem szerszym, obejmuje zarówno poprawę sprawności ruchowej, jak i kondycji psychicznej pacjenta.

Na fizjoterapię składają się kinezyterapia (leczenie ruchem), fizykoterapia (elektroterapia, laseroterapia, ultradźwięki), masaż, także terapia manualna. Zadaniem fizjoterapeutów jest zwalczanie bólu i stanów zapalnych, poprawa ogólnej sprawności organizmu,  usprawnianie narządów ruchu, zapobieganie nawrotom dolegliwości. Oprócz tego fizjoterapeuta może również przeprowadzać ćwiczenia sposobu oddychania w celu zwiększenia pojemności płuc, jak również ćwiczenia usprawniające układ krążenia oraz takie, które pozytywnie wpłyną na układy moczowo-płciowy i trawienny.

Fizjoterapeuta to osoba, która ukończyła studia medyczne, fizjoterapia jest bowiem integralną częścią obszaru nauk medycznych. Fizjoterapeutów kształci się w naszym kraju zarówno na studiach I jak i II stopnia najczęściej na Uniwersytetach Medycznych i Akademiach Wychowania Fizycznego. Po uzyskaniu tytułu magistra można realizować czteroletnią specjalizację, którą kończy zdanie egzaminu państwowego. Standardem w tym zawodzie są również podyplomowe kursy doszkalające. Zawód fizjoterapeuty jest od niedawna regulowany ustawowo, aby nim zostać, nie wystarczą szkolenia i kursy. Od 1 czerwca 2018 r. tą profesją w Polsce mogą zajmować się legalnie tylko te osoby, które są wpisane do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Zapotrzebowanie na ich pracę jest w naszym kraju coraz większe i stale rośnie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że fizjoterapeuci po lekarzach i pielęgniarkach to trzecia najliczniejsza grupa zawodowa wśród zawodów medycznych (ich liczbę szacuje się na około 62 tys. osób).

Obecnie fizjoterapeuci coraz częściej zaczynają otwierać własną, prywatną działalność, specjalizując się w danej dziedzinie. Powstają np. gabinety zajmujące się tylko i wyłącznie  terapią bólu, rehabilitacją ortopedyczną czy neurologiczną. Ludzie coraz częściej zgłaszają się bezpośrednio do fizjoterapeutów, kiedyś trafiali do nich dopiero po skierowaniach od innych specjalistów. Widzimy więc, że fizjoterapia jest coraz bardziej rozwijającą się i coraz popularniejszą gałęzią medycyny.

 

 

Opracował: Paweł Skibniewski
Photo by Toralf Thomassen on Unsplash
Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Comments are closed.