Książki, po które warto sięgnąć
Nauczycielki Małych Odkrywców polecają książki dla rodziców, terapeutów i wszystkich osób pracujących z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Książka „Umówmy się” uczy nas techniki, dzięki której w prosty sposób możemy rozwiązywać konflikty i trudności związane z codziennymi obowiązkami i zadaniami w rodzinie. Technika kontraktów, bo o niej mowa, zachęca do poświęcania czasu na rozmowę na temat swoich potrzeb i oczekiwań. Opowieści zawarte w książce obfitują w przykłady, które często pojawiają się w rodzinach. Znajdziemy w nich wskazówki, jak krok po kroku rozwiązywać problemy, począwszy od wyboru zadania, po nagrody i efektywne wypełnienie umowy. Czytelnicy łatwo będą mogli wprowadzić kontrakty w życie. Metoda ta jest warta spróbowania.
Sylwia Grobel
Simon Griffin, Dianne Sandler “Motywuj do komunikacji. 300 gier i zabaw dla dzieci z autyzmem.” Prezentowane gry i zabawy mogą okazać się przydatnymi materiałami źródłowymi dla nauczycieli i rodziców dzieci z autyzmem. Książka przedstawia czytelnikowi zbiór prostych gier i zabaw, które są w stanie motywować dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnych do komunikacji z otoczeniem.
Katarzyna Prystupa
Książka “Metoda wczesnego startu dla dziecka z autyzmem (ESDM)” S.J. Rogers, G. Dawson, L.A. Vismara jest niejako wyjaśnieniem i opracowaniem sposobu uczenia się pewnych umiejętności w codziennych sytuacjach. Rozwijanie umiejętności zabawy, umiejętności komunikowania się czy naśladowania, stanowi podstawę do rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka. Polecam tę pozycję rodzicom i terapeutom pracującym z małymi dziećmi. Praktyczne wskazówki i porady pomogą w odkrywaniu postępów i potencjału dziecka.
Katarzyna Kowalska
Tym razem polecam książkę „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” Jacka Hołuba. Książka ta przedstawia prawdziwe historie dzieci z ADHD i spektrum autyzmu oraz ich rodzin oo. Czytając tą książkę można się dowiedzieć z jakimi problemami musieli się zmagać rodzice oraz ich dzieci, a także w jaki sposób bohaterowie tej książki pokonali wiele przeciwności losu.
Elżbieta Krześniak
„Plany aktywności dla dzieci z autyzmem” to doskonały, ilustrowany przewodnik, który pokazuje terapeutom i rodzicom, jak efektywnie korzystać z planów aktywności. Książka stanowi narzędzie, które pomaga tworzyć i posługiwać się planami. Przedstawia efekty stosowania ich w nabywaniu przez dzieci nowych umiejętności i zwiększaniu ich samodzielności. Zwrócono także uwagę na problemy, jakie mogą pojawić się podczas nauki korzystania z tej techniki oraz opisano sposoby ich rozwiązywania.
Aneta Misztal
Książka “Metoda Zachowań Werbalnych” została napisana przez Mary Lynch Barbera, która po otrzymaniu diagnozy autyzmu swojego syna Lucasa, zaczęła zagłębiać się w metody terapii autyzmu, aby jak najlepiej wspierać swoje dziecko w rozwoju. Jej motywacja do wykorzystania potencjału Lucasa stała się kluczem do sukcesu na tle zawodowym. Mary pragnęła przekazywać innym rodzicom wiedzę, którą przez lata zdobywała, dając im możliwość skrócenia drogi do odkrycia najskuteczniejszej metody pracy z dzieckiem. Tym sposobem została certyfikowanym analitykiem zachowania z tytułem doktorskim. W książce autorka umiejętnie łączy wskazówki specjalisty z radami matki dziecka z autyzmem. Przytaczane przykłady są szyte na miarę nauki konkretnej umiejętności, reagowania na konkretne zachowania.
Metoda zachowań werbalnych (VB) jest formą stosowanej analizy zachowania (SAZ). Uważam, że aby w pełni korzystać z treści zawartych w książce trzeba znać podstawowe założenia i terminy związane z SAZ oraz VB. Jeden z rozdziałów zawiera słownik pojęć, polecam od niego zacząć czytanie. Książka jest ogromnym źródłem wiedzy zarówno dla rodziców jak i terapeutów pracujących z dzieckiem.
Alicja Niewielska
—
__________
Z poważaniem
Piotr Rodzoch