Masaż jest jednym z trzech filarów fizjoterapii, obok fizyko terapii i kinezy terapii. Masaż jest bodźcem mechanicznym wywieranym na ciało pacjenta przy pomocy dłoni masażysty, lub przy pomocy urządzeń i przyrządów przeznaczonych do masażu. W zależności od rodzaju zastosowanego masażu, oraz siły bodźca może mieć charakter rozluźniający albo pobudzający, dlatego doskonale sprawdza się w pracy z pacjentami cierpiącymi na wiotkość mięśniową, jak również przy wzmożonym napięciu, a nawet spastyce.

Masaż stosowany u pacjentów o obniżonym tonusie mięśniowym tzw. wiotkich jest masażem energicznym, pobudzającym napięcie mięśniowe, przyspieszającym krążenie krwi w okolicy masowanej. Bardzo pozytywnie wpływa na budowanie priopriocepcji, dlatego powinien być stosowany przed ćwiczeniami kinezyterapeutycznymi. Lepsze czucie położenia własnego ciała w przestrzeni pozwala pacjentowi na wykonywanie precyzyjniejszych ruchów, a dzięki temu budowanie tzw. pamięci mięśniowej.

Masaż wykonywany u pacjentów ze wzmożonym napięciem mięśniowym jest zabiegiem ukierunkowanym na rozluźnienie. Chwyty wykonywane podczas takiego zabiegu są delikatniejsze i spokojniejsze od tych stosowanych u pacjentów wiotkich. Celem takiego masażu jest maksymalne rozluźnienie napiętych mięśni, poprawa ich trofiki i zwiększenie zakresów ruchomości.

W naszej placówce wykonujemy również różne masaże specjalistyczne, np. Masaż opracowany przez Fryderyka Leboyer na podstawie hinduskiej metody Shantala. Jest to masaż przeznaczony dla dzieci zdrowych z pewnym opóźnieniem w rozwoju psychoruchowym i szczególnie wskazany dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, które przygotowujemy do ćwiczeń ruchowych. Można go również stosować profilaktycznie u prawidłowo rozwijających się dzieci w ich wczesnym okresie życia.

Siła bodźców dotykowych w trakcie wykonywania masażu jest dostosowywana indywidualnie i stopniowo zwiększana w miarę lepszej tolerancji przez dziecko. Zalecane jest, aby ten rodzaj masażu wykonywany był nie tylko przez wykwalifikowanego terapeutę w placówce, ale również przez rodziców w warunkach domowych. Masaż taki poprawia krążenie krwi, zwiększa przewodzenie nerwowe, pozwala uzyskać efekt rozluźnienia u dzieci, w przypadku wykonywania masażu przez rodzica ma duży wpływ na budowanie relacji między dzieckiem i rodzicem.

Opracował Bartosz Radomski