Czym zajmuje się neurologopedia?
Logopeda zazwyczaj kojarzy nam się ze specjalistą, który eliminuje wady wymowy. Po części jest to prawda, jednak zakres działań neurologopedy jest o wiele szerszy. Czym zatem zajmuje się ten dział nauki i kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Na początek zajmijmy się samą nazwą, to sporo nam wyjaśni. Przedrostek neuro oznacza, że dany wyraz ma coś wspólnego z układem nerwowym, zaś logopedia jest nauką o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy, oraz nauczaniu mowy w przypadku jej utraty bądź braku. Najprościej mówiąc, neurologopedia jest więc działem logopedii zajmującym się diagnozą i terapią różnych zaburzeń komunikacji, które są spowodowane uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych.
Z usług neurologopedy korzystają więc także dzieci, które jeszcze nie mówią, a już powinny to robić (zwykle po skończeniu roku pojawiają się pierwsze słowa, jest to jednak dość indywidualna kwestia). Należy podkreślić, że momentem rozpoczęcia się aktu mowy w procesie rozwoju człowieka nie jest pierwsze słowo. Etap wstępny do rozwoju mowy to nabycie umiejętności pobierania pokarmów i płynów. Są to czynności, dzięki którym dziecko w późniejszym etapie zaczyna gaworzyć. Neurologopeda, poprzez odpowiednią stymulację mózgu, pomoże w utworzeniu w organizmie dziecka nowych neuronów. Wie on, w jaki sposób powinno pić, jeść i ssać. Posiada więc wiedzę, jak pomóc maluchowi, który nie przyjmuje właściwie pokarmów, niektórych nie toleruje lub występuje u niego alergia pokarmowa.
Wyraźnym wskazaniem dla rodzica, aby skorzystać z usług neurologopedy będzie sytuacja, kiedy dziecko do 8. miesiąca życia nie gaworzy (czyli nie rozwija funkcji przedjęzykowych), ma problem z jedzeniem, ślini się, ma zwykle uchylone usta i nie oddycha przez nos. Wizyta u neurologopedy okaże się niezbędna również u dzieci, które nie przybierają na wadze, nie tolerują określonych konsystencji. Wizyta u specjalisty jest też konieczna, gdy dziecko nie kontaktuje się z rodzicem, nie reaguje na swoje imię, nie wykazuje zainteresowania innymi osobami. Bez wizyty u neurologopedy na pewno nie obejdzie się również w przypadku dzieci, u których występuje podejrzenie zaburzeń ze spektrum autyzmu, zespołu Aspergera, afazji, zaburzeń neurologicznych oraz genetycznych, również jeżeli wśród osób bliskich wystąpiły udar lub uraz mózgu. Jeśli tylko jedna z wymienionych powyżej sytuacji dotyczy naszego dziecka, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Nie możemy panikować – opóźnienia na poszczególnych etapach rozwoju mowy mogą wynosić nawet 6 miesięcy, a każde dziecko rozwija się w swoim tempie, niepokojących sygnałów nie należy jednak lekceważyć.
Gdy już udajemy się na wizytę do neurologopedy, należy uporządkować sobie ważne fakty z życia dziecka m.in. jak przebiegał poród, czy dziecko krzyczało, w jaki sposób komunikuje się z otoczeniem, co lubi robić, czym się bawić (można zabrać jego ulubioną zabawkę ze sobą), jak wygląda jego dieta i czym jest karmione. Jeśli nasza pociecha jest na stałe pod opieką specjalisty, to należy koniecznie zabrać ze sobą dokumentację medyczną. Ta wizyta może się okazać kluczowa dla dalszego rozwoju dziecka!
opracował Paweł Skibniewski
Education photo created by freepik – www.freepik.com